Co założyć na wyjazd w góry?

Podróżując w góry warto przede wszystkim wziąć pod uwagę dobre wyposażenie w sprzęt, który pozwoli zachować odpowiednią temperaturę ciała. Jest to szczególnie ważne podczas imprez w plenerze – wówczas trzeba liczyć się nawet w wielogodzinną zabawą. Jak się ubrać, aby wyjazd nie skończył się zbyt szybko? Sprawdzamy.

Góry i wysokie zaspy

Niezależnie od czego, czy jedziemy w góry zaczerpnąć trochę zabawy, czy też po to, aby uprawiać aktywności fizyczne, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na śnieg oraz jego wysokość. Zaspy bardzo często występują na przykład na szlakach, ale również w niektórych terenach w miastach. Może być to spowodowane chociażby śnieżycą.

Wtedy pomogą odpowiednio dobrane buty, które swoją szczelnością pomogą zachować odpowiedni komfort. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na oznaczenie butów – wodoodporne oraz wodoszczelne.

Wodoodporność jest cechą, która sprawia, że można liczyć przede wszystkim na zupełną szczelność nawet przed roztapiającym się śniegiem. To ważne szczególnie wtedy, gdy wchodzimy lub wychodzimy z pomieszczenia ogrzewanego. Wówczas nie trzeba martwić się o mokrą stopę.

W przypadku wodoszczelności sytuacja wygląda nieco inaczej. Takie buty z pewnością będą praktycznie chroniły środek buta przed wodą, jednak nie na długo. Jeśli kontakt jest tymczasowy, z pewnością będą one dawały radę. Jeśli jednak zamierzamy spędzić nieco więcej czasu w trudnym terenie, musimy liczyć się między innymi z problemami z ich szczelnością.

Góry – porywy wiatru

Z pewnością każda osoba, która wybiera się w góry powinna pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie bezpieczeństwo szczególnie podczas porywów wiatru. To właśnie wtedy można będzie narazić się nie tylko na realne niebezpieczeństwo na szlaku, ale również ochłodzić swój organizm do niebezpiecznych temperatur.

Wiatr może jednak zostać zniwelowany za pomocą odpowiednich kurtek z ocieplaczem. Zazwyczaj będą to naturalne materiały takie jak wełna lub sztuczne między innymi polar. Wszystkie te elementy sprawiają, że można będzie zyskać odpowiednią ochronę na długo. Warto o tym pamiętać, aby uchronić się przed nieprzyjemnym chłodem.

Góry oraz ochrona oczu

Zdecydowanie chcąc uchronić się przed rażącym słońcem warto zainwestować w odpowiednią ochronę oczu. Będą to specjalnie przystosowane do górskiego klimatu google, które nie tylko chronią oczy, ale również część czoła i skroni.

Takie okulary mogą okazać się bardzo praktyczne podczas ostrego słońca w górach, które odbijając się od śniegu może skutecznie oślepiać. Dodatkowo gogle chronią również przed wiatrem oraz zimnem. Warto wziąć to pod uwagę, aby można było zyskać szereg różnorodnych korzyści.

Wybierając się w góry należy zainwestować w takie elementy ubioru jak gogle ochronne, odpowiednie buty oraz ciepłe kurtki. W ten sposób można będzie zarówno zadbać o dobre samopoczucie podczas wchodzenia na szlak, ale również zyskuje się ochronę przed zimnem na przykład podczas wielu różnorodnych imprez oraz zabaw w plenerze górskim.

Dodaj komentarz