Inspiracje na wiosenną wycieczkę z dziećmi

Polska ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc, które mogą zachwycić zarówno tych starszych, jak i młodszych. Bez względu na wiek każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Co takiego warto zobaczyć podczas wiosennych dni? Sprawdzamy.

Skanseny

Skanseny są muzeami na wolnym powietrzy, które doskonale sprawdzają się, jako ciekawa atrakcja na wiosnę. Jest to spowodowane między innymi faktem, że zupełnie zmieniają swoją scenerię. Można wtedy dostrzec wiele ciekawych roślin, które niegdyś uprawiane były na określonych terenach.

Takie muzea bardzo często lubiane są przez dzieci, głównie ze względu na ciekawe ekspozycje, ale także na duże powierzchnie do zwiedzania. Dodatkowym urozmaiceniem są zwierzęta, ale także interaktywne tablice, które coraz częściej można tam spotkać.

Najmłodsi mogą zyskać także solidną dawkę wiedzy na temat konkretnych lat w historii kraju. Zazwyczaj obejmują one okres powojenny, związany z tradycjami. Zazwyczaj w skansenach odbywają się warsztaty, specjalnie organizowane koncerty lub kiermasze. Są one na tyle interesujące, że przyciągają młodszych i starszych. Każda osoba może wtedy nauczyć się pewnego rzemiosła lub zakupić tradycyjne wyroby z konkretnych ziem.

Warto wspomnieć, że skanseny mają liczne odwołania do dawnej kultury i zwyczajów. Wiele z nich właśnie na wiosnę organizuje festiwale i otwieranie nowego sezonu dla zwiedzających. W okresach zimowych często przeprowadza się prace remontowe, dzięki którym zwiedzający mogą zobaczyć zupełnie nowe konstrukcje.

W Polsce możemy zwiedzić na przykład skansen w Wolinie, Sanoku, Chabówce, Sierpcu lub Biskupinie.

Parki Narodowe

Parki Narodowe to świetna propozycja dla rodzin, które mieszkają w dużych miastach. Wtedy najczęściej najmłodsi domagają się wyprawy na tereny, które zupełnie oddane są naturze. Dobrym pomysłem będzie wybranie najbliższego dla swojej miejscowości parku, który z pewnością nie powinien być oddalony dalej, niż kilkaset kilometrów.

Do dyspozycji w Polsce mamy 23 Parki Narodowe, które wyróżniają się zupełnie innymi cechami. Niektóre z nich mogą być skaliste, posiadać unikalny mikroklimat lub mieć zwierzę, którego nie można spotkać nigdzie indziej.

Warto podkreślić, że dla najmłodszych, natura zawsze powinna być stawiana na pierwszym miejscu. Dziecko uczy się wtedy szacunku do przyrody i zostaje zachęcone do dbania o nią.

Odwiedzając parki, dba się także o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardzo często to właśnie w takich miejscach można mówić o relaksie oraz zaznaniu spokoju.

Warto zainteresować się głównie szlakami turystycznymi, które posiada każdy park. Dzięki temu można będzie skuteczniej zorganizować swój czas i zobaczyć najważniejsze lokalizacje.

Wiosna to czas, który zupełnie zmienia przyrodę i nasze otoczenie. Warto w tym czasie jak najwięcej czasu spędzać na zewnątrz i cieszyć się ciepłymi promieniami słońca. Dobrym pomysłem będzie inwestycja w muzea na wolnym powietrzu, czyli w skanseny oraz w parki narodowe, których w Polsce nie brakuje.

Dodaj komentarz