Tatrzański Park Narodowy (TPN) został utworzony w 1955 roku i do dziś zachwyca swoim pięknem i różnorodnością turystów. Zlokalizowany jest na południu Polski i obejmuje części Pogórza Bukowińskiego oraz Rowu Podtatrzańskiego. Ciekawymi lokalizacjami są więc Kasprowy Wierch, Giewont oraz Morskie Oko. Jak się zachowywać będąc w takim miejscu? Odpowiadamy.
Zabierz ze sobą wszystkie śmieci
Tatrzański Park Narodowy powstał między innymi po to, aby zabezpieczać przyrodę przed obecnością człowieka. Liczni turyści w dawnych czasach szybko przyczynami się do zamierania niektórych gatunków roślin, ale również przez rozrzucane wszędzie śmieci obserwowano także wiele gatunków, które dziś mogłyby być uznane za wymarłe lub po prostu nie występowałyby na tych terenach.
Jak można to zauważyć, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie ma rozmieszczonych śmietników, na przykład na szlakach. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Zapach resztek pokarmów zwabiałby zwierzęta, które chętnie podchodziłyby do miejsc, gdzie są ludzie. Dodatkowo śmietniki zachęcałyby do wyrzucania śmieci, a opróżnianie zbiorników na dużych wysokościach, mogłoby być bardzo trudne pod kątem logistycznym.
Nie hałasuj
Będąc w Tatrzańskim Parku Narodowym, to Ty jesteś gościem, a zwierzęta gospodarzami. Hałasując możesz przede wszystkim wypłoszyć niektóre gatunki, które następnie mogą na przykład zsunąć się ze stromej skały. Mowa tutaj głównie o górskich kozach, które często są ofiarami takich wypadków.
Hałasując, możesz również uprzykrzyć czas osób, które odwiedziły park ze względu na wypoczynek. Cisza oraz góry to świetny sposób na to, aby można było skutecznie wypocząć i zmotywować się do działania.
Nie karm zwierząt
Dzikie zwierzęta to stosunkowo częsty obraz, jaki można zaobserwować na szlakach. Będą to na przykład lisy, ptaki, sarny lub jelenie. Wiele osób zafascynowanych jest ich towarzyszem i stara się zwabić je bliżej za pomocą smakołyków.
Jest to zachowanie, które może doprowadzić nawet do ich śmierci. Niektóre składniki produktów spożywczych, nawet takich jak chleb, mogą być źle trawione przez głodne zwierzęta. Nie tylko sprawia im to ogromny ból, ale również powoduje rozdrażnienie oraz pobudzenie. Takie zwierzęta bardzo często umierają ze względu na zatrucie i brak sił, aby na przykład uciec przed drapieżnikiem.
Nie zrywaj roślin
Z pewnością na terenie parku spotkasz wiele ciekawych roślin, które przyciągną Twój wzrok. Musisz jednak wiedzieć, że rośliny takie jak krokus, są objęte ścisłą ochroną i kategorycznie nie wolno ich zrywać.
Wiele gatunków zaczyna ponownie odrastać na terenach zupełnie zniszczonych przez ludzi. Ich wzrost może być jednak bardzo powolny, przez co efekty prac ekspertów nie są najskuteczniejsze. Zrywanie chronionej flory może utrudniać prowadzone programy odbudowy tych pięknych terenów.
Będąc już w Tatrzańskim Parku Narodowym, powinniśmy pamiętać o wspomnianych zasadach. Dzięki nim zarówno nasz pobyt tam, ale również naturalny dom wielu zwierząt oraz roślin będzie komfortowy i ciekawy.