Kraków – pomysły na zwiedzanie

Kraków to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych, a także najstarszych miast w kraju. Jego historia zaczyna się już w X wieku. Przez pewien okres czasu była to stolica Polski. Zabytkowe budynki były świadkami wielu ważnych wydarzeń w historii państwa. Aktualnie średniowieczne zabudowy przyciągają podróżników z całej Europy. Nic dziwnego. Miejscowość nie utraciła swojej dawnej świetności, wręcz przeciwnie. Jest to miejsce niezwykle zadbane i atrakcyjne turystycznie. Gdzie warto wybrać się podczas wiosennego weekendu w Krakowie?

1. Stare Miasto

Stare Miasto w Krakowie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Warto także wspomnieć, że znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W samym sercu Starego Miasta znajduje się Rynek Główny, którego ogromną atrakcją są słynne renesansowe sukiennice, które pełniły niegdyś funkcję targową i handlową. Dziś na ich terenie znajduje się muzeum narodowe, a także liczne sklepy z lokalnymi pamiątkami. Kolejną atrakcją krakowskiego starego miasta jest kościół Mariacki. Wnętrze budynku cieszy oczy przepięknymi witrażami, a z jego wieży co godzinę odgrywany jest słynny hejnał mariacki.

W pobliżu Rynku Głównego znajdują się również inne ciekawe zabytki, takie jak Katedra Wawelska, Kaplica Zygmuntowska, a także Zamek Królewski na Wawelu. Warto się tam udać, gdyż wzgórze wawelskie to niewątpliwie jedna z najbardziej imponujących wizytówek miasta. Właśnie tam mieściły się niegdyś królewskie apartamenty, które dziś można zwiedzać, podziwiając bogate zbiory sztuki oraz zabytków.

Stare Miasto to idealne miejsce na spacer, podczas którego można nacieszyć swoje oczy przepiękną architekturą i wsłuchać się w grę ulicznych muzyków. Wędrując, można poczuć, jakby czas w Krakowie zatrzymał się wiele lat temu.

2. Planty

Krakowskie planty to park otaczający krakowskie stare miasto. Dla mieszkańców to ulubione miejsce do spacerowania i wypoczynku. Na plantach organizowane są także różnego rodzaju wydarzenia plenerowe, festiwale, pikniki, a nawet wystawy sztuki. To świetne miejsce na złapanie oddechu i zaczerpnięcie odrobiny zieleni po intensywnym dniu zwiedzania.

3.  Kazimierz

Kazimierz jest częścią Krakowa, która niegdyś była centrum kultury żydowskiej. Dziś to jedna z najbardziej klimatycznych i popularnych dzielnic pełna zabytków, kawiarni, restauracji, w których można spróbować żydowskiej kuchni i sklepów z pamiątkami. Największą atrakcją Kazimierza jest synagoga, będąca najstarszą w Polsce. Oprócz tego miejsce bogate jest w niezwykle urokliwe wąskie uliczki i malownicze place. Kazimierz kojarzy się także z mnóstwem muzeów, takich jak Muzeum Etnograficzne czy Judaistyczne. Dzielnice upodobali sobie także artyści, więc galerie sztuki można spotkać w niej niemal na każdym kroku.

4. Podgórze

Podgórze to dzielnica Krakowa położona po drugiej stronie Wisły. Jest to zdecydowanie mniej popularne miejsce niż te wspomniane powyżej, przez co często zostaje pominięte przez zwiedzających. Sprawia to, że Podgórze będzie świetną opcją dla osób, które chciałyby poznać nie aż tak turystyczne obszary Krakowa. Na terenie tej dzielnicy tak, jak na Kazimierzu, znajduje się wiele muzeów, teatrów i galerii sztuki. Jedną z najbardziej znanych atrakcji Podgórza jest muzeum Schindlera, opowiadające o holocauście w Krakowie i życiu Oskara Schindlera.

Kraków to idealne miejsce na spędzenie wiosennego weekendu. Miasto kusi tak dużą ilością zabytków i atrakcji, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Oprócz odwiedzenia miejsc wspomnianych w artykule warto po prostu pobłądzić trochę bez mapy i celu po wąskich uliczkach i rozkoszować się dźwiękami gry ulicznych języków, aromatami polskiej kuchni,  a także pięknem kamienic.

 

Dodaj komentarz