Małopolska – co warto wziąć pod uwagę?

Małopolska to jedno z 16 województw, które występują w Polsce. Jej powierzchnia jest oceniana jako jedna z najmniejszych w kraju. Warto jednak podkreślić, że w jej obrębie znajduje się wiele ciekawych lokalizacji, które warto odwiedzić o każdej porze roku. Jakie atrakcje można wziąć pod uwagę? Sprawdzamy.

Kraków

Kraków jest siedzibą województwa małopolskiego. Z pewnością każdy miłośnik historii ceni sobie to miasto, szczególnie ze względu na fakt, że do 1795 roku było stolicą Polski. Posiada wiele pięknych zabytków, które należy zobaczyć.

Kraków w 2000 roku został mianowany Europejską Stolicą Kultury. Pośród wszystkich miast w Europie jest jednym z najpopularniejszych, które cieszą się licznymi odwiedzinami ze strony turystów. Przede wszystkim wart odwiedzenia jest Zamek Królewski na Wawelu. Jest to budowla, która powstała w XV wieku. Dzięki panowaniu Kazimierza III Wielkiego pozbyto się z miasta drewna oraz zastąpiono go cegłami. W ten sposób wszystkie tego typu zabytki były trwalsze oraz bezpieczniejsze. Warto również odwiedzić w Krakowie Stare Miasto. Składa się na niego między innymi Rynek Główny, Sukiennice oraz Kościół Mariacki.

Wadowice

Organizując wycieczkę po Małopolsce, warto również na chwilę zatrzymać się w Wadowicach. Miasto przede wszystkim zostało rozsławione przez papieża Jana Pawła II. To właśnie tam można podziwiać między innymi Jego dom oraz miejsca, w których lubił przebywać. Będzie to między innymi słynna cukiernia z kremówkami. Warto również wziąć pod uwagę 4 popularne w mieście szlaki. Będzie to między innymi ten, który prowadzi do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wieliczka

Wieliczka jest miastem, które każdemu Polakowi głównie kojarzy się z kopalnią soli. Warto ją odwiedzić, ponieważ przyciąga ona turystów z całego świata. Znajduje się 135 m pod ziemią oraz ma długość 3,5 km. Można nie tylko zwiedzać tam solne korytarze, ale również zobaczyć popularną kaplicę Świętej Kingi.

Sól głównie sprzyja inhalacji górnych dróg oddechowych. Można się tam zrelaksować oraz zyskać cenną dawkę jodu. Osoby, które chorują na astmę oraz posiadają problemy z oskrzelami powinny odwiedzić Wieliczkę oraz kopalnię soli.

Ojcowski Park Narodowy

Przejeżdżając przez Małopolskę warto również poświęcić chwilę Ojcowskiemu Parkowi Narodowemu. Jego siedzibą jest miejscowość Ojców. Znajduje się na Wyżynie Olkuskiej, Jest to obszar zlokalizowany około 16 km od Krakowa.

Będąc w nim można podziwiać między innymi ruiny średniowiecznego zamku. Jest to doskonały moment na to, aby zorganizować ciekawą wycieczkę, która ma historyczny wydźwięk. Warto również zatrzymać się w kaplicy na wodzie. Zgodnie z legendą została ona usytuowana nad potokiem po to, aby uniknąć zakazu stawiania konstrukcji na obszarze ziemi ojcowskiej wydanego przez Carów.

Ciekawym miejscem będzie również wizyta w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego. To właśnie tam można dowiedzieć się najciekawszych elementów, które występują na terenie całej lokalizacji. Będą to między innymi ekspozycje, które poświęcone są florze oraz faunie. Dodatkowo na terenie parku można zaobserwować dwie jaskinie oraz liczne skały.

Dodaj komentarz