Najpiękniejsze miejsca w Polsce – musisz je zobaczyć!

Polska pod względem przyrody jest wyjątkowa. Mamy zarówno morze, jak i góry oraz liczne jeziora, lasy, rzeki. Warto wyjeżdżać i poznawać te cuda natury. Weekendy na świeżym powietrzu w Polsce nie muszą być nudne! Oto kilka najpiękniejszych miejsc w Polsce pod względem bogactwa krajobrazowego.

Jezioro Łukajno

To rezerwat przyrody, położony jedynie 5 kilometrów od turystycznych Mikołajek na Mazurach, połączony wąskim kanałem z jeziorem Śniardwy. Jest jednym z najciekawszych akwenów w Polsce pod względem przyrodniczym. Jezioro Łukajno postępująco zarasta i jest domem dla wielu rodzajów ptactwa, w tym ogromnej populacji łabędzi niemych. Oprócz nich można tu zaobserwować perkozy, a nawet polujące orły bieliki czy łosie. Obserwację tego obszaru ułatwiają rozstawione wokół brzegu wieżyczki widokowe. To idealne miejsce na jednodniowy wypad z Mikołajek i innych Mazurskich miejscowości.

Wodospad Siklawa

Siklawa to jeden z najpopularniejszych i zarazem najwyższy wodospad w Polsce – mierzy aż 70 metrów. Znajduje się w Tatrach Wysokich, spada ze ściany Stawiarskiej oraz rozdziela Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów dwiema lub trzema strugami. Ten imponujący obraz jest jedną z głównych atrakcji turystycznych polskich Tatr, co jednak nie zabiera mu uroku. Dostać się do niego można szlakiem turystycznym zaczynając od Palenicy Białczańskiej, przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki, aż do Doliny Pięciu Stawów.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Jest to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce, zajmuje około 3 tys. km2. Ten niezwykle zielony teren jest domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Znajdziemy tam m. in. bobry, jelenie, puchacze, a nawet zimą wilki. To obszar, w którym znajdują się rożne jeziora (np. Żabinek), rzeki (Brda i Wda) czy torfowiska i bagna. Wyjątkowe bogactwo przyrody sprawia, że ten Park Narodowy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Plaża Gdynia Redłowo 

Na naszej liście nie mogło zabraknąć cząstki Bałtyku. Szum fal, maleńkie muszelki i niesamowite zachody słońca – to właśnie nasze polskie morze. Jedną z najładniejszych plaży jest gdyńskie Redłowo. W otoczeniu klifów możecie pohuśtać się na uroczej, zawieszonej na drzewie huśtawce i przyglądać się mewom czy statkom. 

Jaskinia Raj 

Ta położona w Górach Świętokrzyskich jaskinia jest jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Łączna długość komór w niej wynosi 240 metrów. Podczas wycieczki z przewodnikiem zobaczycie wszelkiej maści stalaktyty, stalagmity, a nawet małe jeziorko.

Pustynia Błędowska

Tak, w Polsce mamy nawet pustynię! Pustynia Błędowska to największy obszar piasków lotnych w naszym kraju. Ma niecałe 10 kilometrów długości i 4 szerokości. Pustynia leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej, a cały jej obszar jest objęty programem ochrony przyrody Natura 2000. Na początku XX wieku wykorzystywana jako poligon wojskowy, dzisiaj jest popularnym miejscem turystycznym. Nic dziwnego, to bardzo ciekawy region pod względem natury. Przez jej środek przepływa rzeka Biała Przemsza, w której spotkacie bobry i piżmaki.

Dodaj komentarz