Trójmiasto – co warto zobaczyć?

Przesuwając palcem po mapie Polski, można natrafić na ciekawe miasta, które z pewnością zaciekawią nas swoją historią oraz różnorodnymi lokalizacjami. Dobrym przykładem będzie właśnie Trójmiasto. Co jednak warto tam zwiedzić? Podpowiadamy.

Westerplatte – Gdańsk

Westerplatte w Gdańsku to lokalizacja, która nie może przejść obojętnie miłośnikom historii. Warto podczas letnich wypoczynków na plaży odwiedzić ją, aby poznać początek II wojny światowej. To właśnie tam od 4:45 1 do 7 września 1939 roku trwały ataki wojsk niemieckich, które zapoczątkowały dalszą eskalację.

Po wojnie, 9 października 1966 roku odsłonięto tam Pomnik Obrońców Wybrzeża, przy którym przebywał między innymi Jan Paweł II, ale również wiele innych osobistości z całego świata. Ciągłe prace modernizacyjne sprawiają, że już w 2026 roku ma w tym miejscu powstać Muzeum Westerplatte, które ma być rozszerzeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Molo – Sopot

Osoby, które jeszcze nie widziały słynnego molo w Sopocie, powinny szybko nadrobić ten obowiązkowy punkt wycieczki w Trójmieście. Jest to najdłuższe na Morzu Bałtyckim molo, które ma aż pół kilometra długości.

Początkowo miała być to lokalna przystań, dzięki której łodzie mogły zatrzymywać się razem z pasażerami, którzy chętnie wybierali Sopot, jako ośrodek uzdrowiskowy. Z czasem jednak pomost powiększał się kolejno z 31,5 m, 150 m, 315 m i do współczesnych 511,5 m. Co roku molo odwiedza niemal milion osób, które mogą podziwiać piękne widoki i rozkoszować się chwilą relaksu.

Dar Pomorza – Gdynia

Gdynia, czyli trzecie miasto w Trójmieście, również posiada wiele ciekawych lokalizacji, które są warte zainteresowania turystów. Będzie to między innymi słynny trzymasztowy żaglowiec szkolny o nazwie Dar Pomorza. Potocznie nazywa się go również Białą Fregatą, która wybudowana została w 1910 roku. Jest to statek-muzeum, który początkowo spełniał rolę typowego żaglowca turystycznego po wodach europejskich, ale również szkolono na nim przyszłych marynarzy. Finalnie było ich niemal 13500.

Dar Pomorza ma rozbudowaną historię i na przestrzeni lat znajdował się między innymi we Francji, na skutek reparacji wojennych. Został on jednak zakupiony przez KFN w 1929 roku.

Bazylika Mariacka – Gdańsk

Wracając jeszcze na chwilę do Gdańska, warto skupić się na duchowej jego części. Bazylika konkatedralna WNMR w Gdańsku, nazywana również Koroną Gdańska, to budowla, której prace budowlane rozpoczęły się już w 1572 roku. Zbudowana jest z cegły, a jej głównym stylem architektonicznym jest gotyk ceglany.

Jej długość to 105 metrów, co zostało udokumentowane na podłodze Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie, jako jeden z najdłuższych kościołów na świecie.

Jak widać, Trójmiasto ma wiele do zaoferowania dla turystów nie tylko z Polski, ale również całego świata. Przykładów różnych lokalizacji można wymieniać wiele, warto jednak zobaczyć te wymienione, ponieważ są one obowiązkowymi podstawami, dla każdego, kto kocha historię oraz piękno wspaniałego kraju, jakim jest Polska.

Dodaj komentarz