Polskie skanseny, które warto odwiedzić

Polska skrywa przed turystami wiele różnorodnych tajemnic. W ten sposób każdy śmiałek i miłośnik przygód może stopniowo je odkrywać. Z pewnością na mapie każdego podróżnika nie może zabraknąć skansenów. Czym są oraz do jakich najlepiej się udać? Sprawdźmy.

Skanseny w Polsce i ich historia

Skanseny swoją historię rozpoczynają już w 1891 roku, kiedy po raz pierwszy tego typu muzeum zostało otwarte w Sztokholmie. W Polsce pierwszym skansenem jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich założony w 1906 roku.

Muzeum skansenowskie to inaczej muzeum na wolnym powietrzu, które przede wszystkim ma pokazywać zwiedzającym dawną kulturę ludową z określonego miejsca. Jest tam wiele ciekawych eksponatów, budynków oraz obiektów archeologicznych. Nazwa skansen wzięła się od szwedzkiej nazwy własnej, która określa określony zbiór zabytków.

Skanseny są źródłem wiedzy dla osób, które interesują się historią danego miejsca. Odwiedzający mogą na własne oczy zobaczyć dawną tradycję oraz architekturę wnętrz. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ każdy region różni się od siebie używanymi narzędziami oraz stylem zdobienia.

Skanseny dodatkowo oprócz obiektów oraz eksponatów gromadzą wiedzę naukową na temat określonego obszaru. Ich głównym zadaniem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej pochodzi z 1976 roku, które powstało po to, aby chronić zabytki kultury ludowej regionu Radomskiego. Skansen pierwotnie bazował na wiosce, która miała charakter bartniczo-pszczelarski. Zwiedzający mogli podziwiać zabytkowe ule z okresu 1968 roku.

Skansen jest obszerny na około 32 ha i prezentuje około 80 różnorodnych obiektów budownictwa takich jak kościół, budynki gospodarcze oraz kuźnie. Miłośnicy motoryzacji oraz dawnych narzędzi mogą podziwiać tam blisko 16 tysięcy tego typu eksponatów.

Muzeum Wsi Opolskiej

Muzeum Wsi Opolskiej zostało założone w 1961 roku oraz bazuje na udostępnianiu zabytków kultury Śląska Opolskiego. Szczególną uwagę skansen przywiązuje do dawnego drewnianego budownictwa ludowego. Muzeum zlokalizowane jest na dawnym poligonie wojskowym oddalonym o około 6 kilometrów od Opola.

Zwiedzający mogą podziwiać tam wiele różnorodnych struktur, które podzielone są na warstwy społeczno-ekonomiczne. Będą to między innymi tereny lewobrzeżne, prawobrzeżne, oleskie oraz kozielsko-raciborskie. Są tam zlokalizowane na przykład kościół, szkoła oraz wiatraki.

Muzeum Wsi Mazowieckiej

Muzeum Wsi Mazowieckiej swoją historię rozpoczęło w 1971 roku. Była to inicjatywa, która pochodziła od rzeźbiarzy z Sierpca oraz okolic. Szukali oni miejsca, w którym mogliby pokazywać swoje dzieła publiczności. Wnikliwe badania ziemi pozwoliły odpowiednio zagospodarować cały skansen. Wybudowano wówczas między innymi stodołę, spichrz oraz stolarnię. W 1987 roku zespolono ze sobą zarówno Park Etnograficzny oraz Muzeum Etnograficzne. Na terenie skansenu turyści mogą zwiedzać wiele zagród włościańskich oraz murowany dwór. Nie zabraknie tam również zwierząt.

Skanseny to ciekawe miejsca dla każdego, kto chce na własne oczy zobaczyć historię. Niektóre budynki, które są zlokalizowane w takich miejscach zostały wybudowane tam w sposób naturalny nawet kilkadziesiąt lat temu. Pokazywanie historii przyszłym pokoleniom ma przede wszystkim skuteczniej przybliżyć im życie, które niegdyś rozgrywało się na określonych ziemiach. W skansenach z pewnością znajdą coś dla siebie rodziny, pary oraz samotni podróżujący.

Dodaj komentarz