Wybór pościeli, a komfort snu — dlaczego to tak istotne?

Aby znacznie poprawić komfort snu, należy prowadzić odpowiedni, zdrowy tryb życia. To jednak nie wszystko, ponieważ na komfort wypoczynku wpływa również odpowiednio dobrana pościel. Jakie mam znaczenie? Jaką pościel wybrać, by się wysypiać?

Jaka pościel do sypialni?

Aby komfort naszego snu został poprawiony, należy dopilnować, by pościel zawsze była czysta, oznacza to, że należy często ją wietrzyć i prać, by pozbyć się z niej drobnoustrojów, roztoczy, kurzu i innych zabrudzeń. Najbardziej odporną pościelą jest bawełniana, którą można prać w wysokiej temperaturze, co oznacza, że jest łatwa w pielęgnacji i odporna na uszkodzenia.

Aby znacznie poprawić jakość naszego snu i zregenerować się podczas nocy, należy wybierać pościel, według kilku ważnych czynników.

  • Materiał — najpopularniejsza jest bawełna, len i jedwab. Są to materiały naturalne, oddychające i absorbujące wilgoć. Świetnie sprawdzą się w okresie letnim, jak i zimowym. Co więcej, można prać je w pralce, dlatego też są łatwe w utrzymaniu w czystości.
  • Trwałość — jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ wybierając pościel, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest odporna na częste pranie. Jeśli wybierzemy materiały lepsze jakości, to możemy być pewni, że nie stracą one koloru i kształtu.
  • Estetyka — bardzo ważnym aspektem jest również zachowanie estetyki i dopasowanie koloru pościeli do sypialni. Odpowiednie będą jasne, pastelowe kolory.
  • Gramatura tkaniny — im wyższa gramatura, tym pościel będzie trwalsza. Niższa gramatura oznacza, że pościel jest lżejsza i bardziej przewiewna, dlatego najlepiej sprawdzi się w okresie letnim.

Wybór pościeli a komfort snu – jaka pościel będzie odpowiednia?

Podczas wyboru pościeli przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na nasze indywidualne preferencje i czego od niej oczekujemy. Jeśli lubimy cieplejszą pościel, ponieważ często marzniemy. To bawełna będzie strzałem w dziesiątkę. Jeśli natomiast mamy problemy z nocnym poceniem, to wybierzmy bawełnę lub len, o takiej gramaturze, która da nam nie tylko uczucie chłodu, ale również zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza.

Alergicy powinni wybierać tkaniny syntetyczne lub przetworzoną bawełnę, ponieważ materiały te są hipoalergiczne i zapobiegają gromadzeniu się roztoczy i wszelkich alergenów, które są dla nich niebezpieczne.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również miękkość w dotyku. Osoby, które zwracają na to uwagę, wybierają pościel gładką i delikatną w dotyku jak satyna.

Czy materiał wpływa na komfort podczas snu?

Bardzo istotne jest, aby zachować komfort termiczny podczas snu. Dlatego najlepszym materiałem na pościel będą tkaniny takie jak bawełna czy len, które oddychają i pomagają utrzymać równowagę termiczną. Takie czynniki jak gramatura i tekstura zapewnią nam ciepło i miękkość. 

Bawełna zapewnia odpowiednią termoizolację, odprowadza wilgoć i można korzystać z niej zarówno zimą, jak i latem.

Len odpowiedni jest dla alergików, ponieważ ma właściwości antystatyczne i antyalergiczne. Jest to trwały materiał zapewniający przewiewność i właściwość termoizolacyjną. Dodatkowo możemy używać jej przez cały rok.

Jedwab jest chłodny w dotyku, jednak nie powoduje podrażnień. Świetnie sprawdzi się w pokoju alergika, ponieważ nie przyciąga kurzu i pyłów. Z racji zimnego materiału, jest ona odpowiednia jedynie w okresie letnim.

Mikrofibra cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia i rozdarcia. Pościel podczas prania nawet wysokiej temperaturze nie ulega uszkodzeniom. Także pościel z mikrowłókien cechuje się dużą gęstością splotu, co wpływa na komfort podczas spania, wytrzymałością i przyjemnością w dotyku.

Każda pościel ma swoje właściwości, na które zwracamy uwagę indywidualne. Warto jest wiec podczas zakupów zastanowić się, na czym nam zależy i jakie ma spełniać funkcję. Dzięki odpowiedniemu wyborowi zapewnimy sobie udany wypoczynek i komfort podczas snu.

Artykuł powstał we współpracy z Softimi.pl

Dodaj komentarz