Jak sprawdzić, czy złoto inwestycyjne jest oryginalne?

Złoto inwestycyjne to jeden z najpopularniejszych sposobów na to, aby móc wejść w posiadanie dużej sumy pieniędzy. Niektórzy specjaliści uważają, że jest to pewny sposób pozyskania zarobku. W jaki sposób jednak sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? Odpowiadamy.

Sprawdź jego wymiary, wagę oraz gęstość

Kupując złoto inwestycyjne (najczęściej 24-karatowe o próbie 999), należy w pierwszej kolejności upewnić się, że na certyfikacie znajdują się wszystkie informacje o tym surowcu. Będzie to jego dokładna waga oraz wymiary. Aby sprawdzić, czy jest ono oryginalne, wystarczy użyć do tego dokładnej wagi (centymetr sześcienny złota ma wagę niezmienną i wynosi ona 19,3 gramów) oraz suwmiarki.

Osoby, które nie wiedzą, jak to zrobić lub nie mają takich narzędzi, powinny skorzystać z pomocy złotnika lub jubilera, który dokładnie wie, w jaki sposób sprawdzić jego oryginalność.

Jeśli jednak decydujemy się na zakup złota inwestycyjnego z opakowaniem, to powinniśmy bazować głównie na jego wymiarach, ponieważ wagę trudno będzie nam zweryfikować bez otwierania.

Ostrość znaków na złocie

Każde złoto inwestycyjne, w zależności od swoich wymiarów oraz wagi, posiada specjalne oznaczenie na swojej powierzchni. Zazwyczaj jest ono tłoczone tak, aby bez dodatkowych informacji wiedzieć, z czym ma się do czynienia.

Złoto inwestycyjne ma jedynie wyraźne oraz ostre znaki na swojej powierzchni. Identyfikacja ich nie powinna stanowić żadnego problemu. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie odczytać, co jest tam napisane, to należy mieć świadomość, że złoto jest fałszywe.

Przewodnictwo prądu

Złoto jak większość znanych nam metali przewodzi prąd. Można to sprawdzić za pomocą prymitywnego urządzenia, które posiada miernik konduktywności. Najczęściej złoto fałszowane jest znanym wolframem, który w przeciwieństwie do złota, o wiele gorzej przewodzi prąd. Jeśli urządzenie to zarejestruje, powinniśmy zrezygnować z transakcji.

Namagnesowanie

Innym sposobem na to, aby sprawdzić oryginalność złota inwestycyjnego, będzie użycie wagi magnetycznej. Jest to sprzęt, który pozwala sprawdzić, jaki jest pomiar siły oraz kierunku oddziaływania magnesu i badanego przez nas obiektu. Złoto, podobnie jest inne surowce pochodzenia diamagnetycznego, nie przyciąga do siebie, ale wręcz odpycha magnes. Jeśli nie mamy specjalnej wagi, to możemy użyć do tego zwykłego magnesu.

Warto tutaj wspomnieć, że taka technika sprawdzenia oryginalności złota inwestycyjnego może zostać wykorzystana nawet przez opakowanie. W ten sposób uchronimy się przed oszustami.

Jak kupować złoto inwestycyjne?

Takie złoto powinniśmy kupować jedynie w miejscach, w których mamy pewność oryginalności. Niech nas nie zmylają różne placówki, które kuszą swoją niską ceną. Postawmy na oryginalność oraz miejsca takie jak mennica i kantory wymiany walut. Możemy również zapytać o ofertę jubilera. Sprawdzajmy również opinie na temat surowców przez Internet. W ten sposób unikniemy straty wynoszącej nawet kilka tysięcy złotych.

Dodaj komentarz