Jak zachować bezpieczeństwo w górach podczas zimy?

Zima to pora roku, która być może zachwyca nas swoim pięknem, ale bywa również niebezpieczna i nieprzewidywalna szczególnie wtedy, gdy wybieramy się w góry. Jak zachować wtedy bezpieczeństwo? Sprawdzamy.

Włóż dobre buty

Góry same w sobie zmuszają nas do tego, aby zadbać o kondycję naszych butów. Nie możemy wybrać się na nie w zwykłych butach zimowych, w tych, w których chodzimy każdego dnia po ulicy.

Takie buty muszą być przystosowane nie tylko do gór, ale również chodzenia po śniegu i lodzie. Najczęściej będą to buty trekkingowe, które wzmocnione są wodoodporną membraną i dodatkowo posiadają zmienne raczki, które zapewniają odpowiednią przyczepność. To klucz do zachowania bezpieczeństwa, ponieważ tylko w taki sposób możemy wbić się w lód lub śnieg i zachować odpowiednią przyczepność.

Sprawdzajmy pogodę

Pogoda, szczególnie w górach, bywa zmienna. Współczesna technologia może jednak przewidywać ją bardzo dokładnie nawet na kilka godzin w przód. Warto regularnie sprawdzać pogodę po to, aby można było przede wszystkim zyskać jasny obraz zagrożenia, jaki na nas czeka.

W szczególności skupmy się na opadach oraz wietrze, który w górach bywa porywisty. Niestety, jeśli warunki pogodowe są niesprzyjające, to musimy zrezygnować ze swoich planów. Z pewnością nikt nie chce narażać swojego życia dla chwili przyjemności.

Mądrze wybierajmy szlaki

Każdy z nas chce zdobywać nowe umiejętności oraz rozwijać się w taki sposób, aby móc przełamywać swoje słabości. W przypadku gór niestety ludzkie ambicje spotykają się ze ścianą i często kończą się tragicznie. Do gór zawsze powinniśmy podchodzić z szacunkiem i respektem, ponieważ od tego zależy nasze życie.

Wybierając szlaki, szczególnie zimą, powinniśmy przede wszystkim zadbać o ich łatwość, jeśli idziemy po nich pierwszy raz. Wiele osób decyduje się wtedy również na spacer z przewodnikiem, który w razie zagrożenia może nam pomóc oraz doradzić.

Zawsze miej przy sobie telefon

Telefon to podstawa, nie tylko to przeglądania mediów społecznościowych, ale również do zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa w górach. Nie zabierajmy jednak telefonów drogich oraz z wieloma różnorodnymi funkcjami. Zabierzmy takie, którym niestraszne niskie temperatury, delikatne zalania oraz bolesne upadki.

Z pewnością wiele słyszy się o dzisiejszych telefonach, które szybko psują się oraz tracą na baterii. Przed każdą górską wyprawą powinniśmy dokładnie przetestować telefon pod kątem odporności. Jeśli jest on godnym kandydatem, to możemy zabrać go ze sobą.

Sprawdzaj swoją trasę

W górach nie ma nic gorszego, jak zgubienie się tam, gdzie nikogo nie ma. Do tego dochodzi również zła pogoda oraz nadchodzący wieczór i mamy problemy gwarantowane. Zawsze wychodząc w góry, powinniśmy robić to jak najwcześniej. Jednocześnie dokładnie planujmy wymarsze tak, aby w ciągu kilku godzin dojść do najbliższego schroniska. Dzięki temu będziemy bezpieczni.

Góry to piękne twory, jednak aby można było zachować na nich bezpieczeństwo, powinniśmy przede wszystkim przestrzegać powyższych wskazówek.

Dodaj komentarz