Jesień w Karkonoszach – co właściwie można robić?

Jesień oraz góry to doskonałe połączenie, które może nie tylko zachwycić, ale również pomóc w regeneracji oraz zachowaniu odpowiedniego zdrowia. Właśnie dlatego należy brać pod uwagę ruch w odpowiednim krajobrazie. Co można robić w Karkonoszach? Sprawdzamy.

Czym charakteryzują się Karkonosze?

Karkonosze to pasmo górskie, które zlokalizowane jest w Sudetach Zachodnich. Część z nich należy do Polski, a część graniczy już z terytorium Czech. Karkonosze to powierzchnia około 650 km2. Zdecydowanie każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Szczytem tego pasma górskiego jest Śnieżka, która ma wysokość 1603 m nad poziomem morza.

Karkonosze należą do sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO. Stanowią doskonałe schronienie dla wielu różnorodnych gatunków roślin oraz zwierząt. Wizytówką Karkonoszy jest mulfon. Jest to podgatunek owcy domowej, który występuje w górzystych terenach. Znajduje się tutaj również wiele różnorodnych gatunków ptaków. Będzie to na przykład siwerniak oraz płochacz halny.

Wędrówki po górach

Wędrówki po górach to podstawa, jaką można robić znajdując się w Karkonoszach. To właśnie dzięki temu można obserwować zmieniającą się przyrodę, która przygotowuje się do zimy. Warto wówczas odwiedzić takie miejscowości jak Jelenia Góra, Kowary, Szklarska Poręba oraz Wojnarowo. To właśnie one graniczą z Karkonoszami.

Wędrówki po górach wymagają przede wszystkim odpowiedniej kondycji oraz zaopatrzenia. Zawsze należy brać pod uwagę także takie elementy jak pogoda. To właśnie one gwarantują bezpieczeństwo na szlakach. Warto pamiętać o tym, że podczas jesieni mogą występować nie tylko silne podmuchy wiatru, ale również ulewy. Karkonosze są pasmem górskim, który przede wszystkim wyposażony jest w torfowiska. Podczas deszczu mogą one przybierać bagnisty charakter. Właśnie dlatego należy wyposażyć się w odpowiednie obuwie.

Zwiedzanie okolicznych miast

Doskonałym pomysłem będzie również odwiedzenie wielu popularnych miast, które zlokalizowane są w tym specyficznym paśmie górskim. W ten sposób można będzie się zrelaksować oraz odpocząć po wędrówce. Warto odwiedzić przede wszystkim Jelenią Górę, która uważana jest przez miejscowych jako nieoficjalna stolica całych Karkonoszy.

Miasto leży w Kotlinie Jeleniogórskiej. To właśnie tam zarządza się całym Karkonoskim Parkiem Narodowym. Posiada takie zabytki jak Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego oraz mury obronne, które pochodzą z XV wieku. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Relaks w schroniskach

Świetnym sposobem, aby miło spędzić czas, będzie relaks w schroniskach, które zlokalizowane są na paśmie górskim. W ten sposób można odciąć się od problemów oraz zmartwień. Jest to bardzo ważne, szczególnie podczas jesieni, która określana jest jako najbardziej depresyjny okres w roku.

Schroniska przede wszystkim charakteryzują się kameralnością oraz doskonałą bliskością przyrody. Warto odwiedzić między innymi schronisko Samotnia oraz Kamieńczyk. Dzięki temu można poczuć odpowiedni klimat. Jest on bardzo ważny, aby móc zregenerować swój umysł oraz przystosować się do dalszej pracy. Jest to ostatni moment, aby wykorzystać skutecznie urlop.

Spędzając czas w Karkonoszach można przede wszystkim wędrować po górach lub znaleźć swoje miejsce w schroniskach. Warto odwiedzać polskie góry, ponieważ wyróżniają się one na tle innych. Jesień to doskonały sposób na to, aby można było zaobserwować zmieniającą się przyrodę. Wówczas dominują brązy oraz odcienie złota. Każdy będzie mógł się zrelaksować oraz odprężyć.

Dodaj komentarz